عشق پیدا شد و ...

 یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ مَن یَرْتَدَّ مِنکُمْ عَن دِینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ

عَلَى الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْکَافِرِینَ یُجَاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ وَلاَ یَخَافُونَ لَوْمَةَ لآئِمٍ ذَلِکَ

فَضْلُ اللّهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاء وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ ( المائدة -54)

ای کسانی که ایمان آورده اید ، هر که از شما از دینش بازگردد چه باک،به زودی خدا مردمی را بیاورد که دوستشان بدارد و دوستش بدارند ،در برابر مؤمنان فروتنند و در برابر کافران سرکش ، در راه خدا جهاد می کنند واز ملامت هیچ ملامتگری نمی هراسند .

 هنگامى که از پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) درباره این آیه سؤ ال کردند دست خود را بر شانه سلمان زد و فرمود: این و یاران او و هموطنان او هستند. و به این ترتیب از اسلام آوردن ایرانیان و  تلاشهاى پرثمر آنان براى پیشرفت اسلام در زمینه هاى مختلف ، پیشگوئى کرد. سپس فرمود: لو کان الدین معلقا بالثریا لتناوله رجال من ابناء الفارس : اگر دین (و در روایت دیگرى اگر علم ) به ستاره ثریا بسته باشد و در آسمانها قرار گیرد، مردانى از فارس آن را در اختیار خواهند گرفت . در روایات دیگرى مى خوانیم این آیه درباره یاران مهدى (علیه السلام ) نازل شده است که با تمام قدرت در برابر کسانی که از آئین حق و عدالت مرتد شده اند مى ایستند و جهان را پر از ایمان و عدل و داد مى کنند.(تفسیر نمونه)

عاشقی در جهان با عشق به خداوند آغاز شده است و عشق انسان به خداوند نتیجه ی محبتی است که او در ازل با انسان داشته است. به همین دلیل همه ی انسانها در هر حال عاشقند و هرکس به چیزی یا کسی عشق می ورزد و اختلاف آنان در معشوق هائی است که اختیار کرده اند و این ناشی از همت آنان است چه «معشوقه به قدر همت عاشق باشد»
بایزید می گوید: چندین گاه پنداشتم که من او را می خواهم، در حالی که خود او اول مرا خواسته بود.چرا که یحبهم پیش از یحبونه آمده است.

/ 0 نظر / 29 بازدید